بروجرد، بلوار صفا، سه راه جعفری، آجیل و خشکبار برجسته
از دل طبیعت، به سفره شما؛ اجیل و خشکبار برجسته
تجربه‌ای برجسته از سلامت و طراوت

مقالات

آجیلهای مغذی

لیست زیر شش نوع آجیل را به ترتیب محتوای پروتئینی و مزایای غذایی دیگر مورد بحث قرار می ‌دهد.

1-بادام زمینی
خوردن بادام‌ زمینی روشی عالی برای افرادی است که می خواهند میزان پروتئین در رژیم غذایی خود را افزایش دهند. بادام‌ زمینی‌ به طور گسترده در دسترس بوده و برخی مواد مغذی ضروری را فراهم می ‌کند.

اگرچه بادام ‌زمینی به لحاظ فنی جزئی از حبوبات است، به این معنی که آن‌ ها به گروهی از مواد غذایی از یک خانواده خاص تعلق دارند، این در حالیست که بیشتر مردم آن را یک آجیل می ‌دانند.بادام ‌زمینی‌ ها شامل طیف وسیعی از پلی فنول ها، آنتی ‌اکسیدان‌ ها، فلاونوئیدها و آمینو اسیدها هستند. تحقیقات نشان داده ‌اند که همه این مولفه‌ ها برای سلامتی انسان مفید هستند.

طبق اطلاعاتی که توسط وزارت کشاورزی ایالات‌ متحده ( USDA ) ایجاد شده‌ است، ۱۰۰ گرم بادام ‌زمینی شامل ۵۶۷ کالری و مقادیر زیر از مواد مغذی دیگر است:

پروتئین: ۲۵.۸۰ گرم
چربی: ۴۹.۲۴ گرم
کربوهیدرات: ۱۶.۱۳ گرم
فیبر: ۸.۵۰ گرم
شکر: ۴.۷۲ گرم
چربی های موجود در بادام زمینی عمدتا اسیدهای چرب تک ‌غیراشباع و چند غیر اشباع (PUFAs) هستند، هرچند این آجیل حاوی مقدار کمی از چربی های اشباع شده است.همچنین مواد معدنی زیادی در ۱۰۰ گرم بادام ‌زمینی وجود دارد که شامل موارد زیر است:

کلسیم: ۹۲ میلی گرم
آهن: ۴.۵۸ میلی ‌گرم
منیزیم: ۱۶۸ میلی گرم
فسفر: ۳۷۶ میلی گرم
پتاسیم: ۷۰۵ میلی گرم
علاوه بر این، بادام زمینی مزایای مقرون به صرفه بسیاری از انواع دیگر آجیل ها را ارائه می دهد.

2-بادام
در چند سال اخیر، بادام به طور چشمگیری محبوب شده و مورد توجه قرار گرفته و اکنون به راحتی در هر منطقه ای در دسترس است. بادام پروتیین کمتری نسبت به بادام‌ زمینی دارد ، اما با مواد مغذی دیگر آن را جبران می ‌کند. بادام، ممکن است میان وعده بسیار خوب و مناسبی برای افرادی باشد که به دنبال یک جایگزین سلامت و جایگزین غنی از پروتئین برای چیپس سیب زمینی یا چوب شور هستند.

بر طبق USDA، هر ۱۰۰ گرم از بادام ۵۷۹ کالری دارد و دارای مشخصات تغذیه ای زیر است:

پروتئین: ۲۱.۱۵ گرم
چربی: ۴۹.۹۳ گرم
کربوهیدرات: ۲۱.۵۵ گرم
فیبر: ۱۲.۵۰ گرم
شکر: ۴.۳۵ گرم
بسیاری از چربی های موجود در بادام، چربی های غیر اشباع هستند. علاوه بر موارد فوق، بادام غنی از ویتامین ها و مواد معدنی به شرح زیر است:

کلسیم: ۲۶۹ میلی گرم
آهن: ۳.۷۱ میلی گرم
منیزیم: ۲۷۰ میلی گرم
فسفر: ۴۸۱ میلی گرم
پتاسیم: ۷۳۳ میلی گرم
ویتامینE 63 میلی گرم


3-پسته
پسته شامل مقدار زیادی پروتئین و مواد مغذی حیاتی دیگر است. علاوه بر این پسته منبع اسیدهای چرب مفید و آنتی ‌اکسیدان ‌ها است. این آجیل معروف به لحاظ فنی بذر درخت پسته است اما مردم عموما آن را به خاطر ظاهر و احساس خود به عنوان یک آجیل می ‌بینند.یک مطالعه منتشر شده در Nutrition Today اظهار داشت که خوردن پسته تاثیر مثبتی بر فشار خون و عملکرد اندوتلیال دارد که ممکن است منجر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های مرتبط با قلب شود.هر ۱۰۰ گرم پسته شامل ۵۶۰ کالری و مقادیر غذایی زیر است:

پروتئین: ۲۰.۱۶ گرم
چربی: ۴۵.۳۲ گرم
کربوهیدرات: ۲۷.۱۷ گرم
فیبر: ۱۰.۶۰ گرم
قند: ۷.۶۶ گرم
اسیدهای چرب اشباع ‌نشده و PUFA ها اکثر چربی موجود در پسته را تشکیل می دهند. در حالی که پسته ، مواد معدنی کمتری نسبت به برخی آجیل های دیگر ارائه می ‌دهد اما حاوی ۱.۰۲۵ میلی گرم پتاسیم در ۱۰۰ گرم است.دیگر ویتامین ها و مواد معدنی قابل توجه در پسته عبارتند از:

کلسیم: ۱۰۵ میلی گرم
آهن: ۳.۹۲ میلی گرم
منیزیم: ۱۲۱ میلی گرم
فسفر: ۴۹۰ میلی گرم
خواص انواع آجیل

4- بادام هندی یا “کاشیو” (cashew)
بادام هندی دارای بافت خامه ‌ای است که آن‌ را به افزودنی عالی به غذاها و میان وعده ها تبدیل می کند.۱۰۰ گرم بادام هندی حاوی ۵۵۳ کالری و مواد مغذی زیر است:

پروتئین: ۱۸.۲۲ گرم
چربی: ۴۳.۸۵ گرم
کربوهیدرات: ۳۰.۱۹ گرم
فیبر: ۳.۳۰ گرم
قند: ۵.۹۱ گرم
بیشتر چربی‌ های موجود در بادام هندی چربی ‌های تک اشباعی هستند.ویتامین ها و مواد معدنی مهم در بادام زمینی عبارتند از:

کلسیم: ۳۷ میلی گرم
آهن: ۶.۶۸ میلی گرم
منیزیم: ۲۹۲ میلی گرم
فسفر: ۵۹۳ میلی گرم
پتاسیم: ۶۶۰ میلی گرم

5-گردو
گردو به رغم اینکه نسبت به بسیاری از آجیل های دیگر کربوهیدرات کمتری دارد، نسبت به برخی کالری بالاتری دارد. مقدار کالری بالای آن به دلیل محتوای چربی بسیار بالای آن است. با این حال، چربی های گردو عمدتا PUFA هستند، که ممکن است فواید سلامتی متعددی داشته باشند.در حالی که گردو به خاطر محتوای چربی سالم آن مشهور است، یک منبع بسیار خوب از پروتیین و دیگر مواد مغذی است. همراه با ۶۵۴ کالری در هر ۱۰۰ گرم، دیگر مواد مغذی آن به شرح زیر است:

پروتیین: ۱۵.۲۳ گرم
چربی: ۶۵.۲۱ گرم
کربوهیدرات: ۱۳.۷۱ گرم
فیبر: ۶.۷ گرم
قند: ۲.۶۱ گرم
گردو نسبت به آجیل های دیگر مواد معدنی کمتری دارد:

کلسیم: ۹۸ میلی ‌گرم
آهن: ۲.۹۱ میلی ‌گرم
منیزیم: ۱۵۸ میلی ‌گرم
فسفر: ۳۴۶ میلی‌ گرم
پتاسیم: ۴۴۱ میلی ‌گرم
تحقیقات منتشر شده در مجله بریتانیایی تغذیه، نشان می ‌دهد که گردو یک منبع غنی از فلاونوئیدها و اسیدهای فنولیک است.

6-فندق
فندق طعمی خاص دارد که باعث می ‌شود در بین غذاهای شیرین مورد توجه قرار بگیرد. فندق ها پروتیین کمتری نسبت به سایر آجیل ‌ها هستند اما ممکن است با دیگر فواید سلامتی آن را جبران کنند.بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله Clinical Lipidology، فندق می تواند به کاهش کلسترول کمک کند.۱۰۰ گرم فندق شامل ۶۲۸ کالری و همچنین موارد زیر است:

پروتیین: ۱۴.۹۵ گرم
چربی: ۶۰.۷۵ گرم
کربوهیدرات: ۱۶.۷۰ گرم
فیبر: ۹.۷ گرم
قند: ۴.۳۴ گرم
این مقدار پروتیین و چربی موجود در فندق، آن را ب نسبت به دیگر انواع آجیل به گردو تشبیه می‌کند.اکثر چربی ها در فندق، چربی های تک سیر نشده هستند، اما بعلاوه برخی از چربی چند غیراشباع (Polyunsaturated fat) و چربی های اشباع شده نیز در آن وجود دارند. فندق نیز حاوی موارد زیر است:

کلسیم: ۱۱۴ میلی ‌گرم
آهن: ۴.۷۰ میلی ‌گرم
منیزیم: ۱۶۳ میلی ‌گرم
فسفر: ۲۹۰ میلی ‌گرم
پتاسیم: ۶۸۰ گرم